От автора на „Милениум в Белград” (2000) – сред петте кандидата за „Фемина”, френската награда за най-добър чуждоезичен роман.
Хранеше се със светлината като нощна пеперуда. За него светът беше като осветена витрина и нашият леден самотник сега я гледаше отвън. Най-странното бе това, че той самият я беше осветил.
„Електрически“ роман за необикновения живот на един от най-удивителните и цветни изобретатели на ХХ век.
Никола Тесла е човек, който си остава вечно неразбран. От своето село, през това, което представлява днешна Хърватия, където баща му, сръбски православен свещеник, отхвърля неговия талант, до бурните си години в Ню Йорк и нажеженото му съперничество с Томас Едисън, Тесла е както демонизиран, така и миропомазван. Изобретателят улавя бурните години на зората на електрическата епоха, където неговият усет за показност го държи в центъра на общественото внимание. Зад всяко изобретение с добър край – сред които електрическата система с променлив ток и безжичната комуникация – стоят стотици други неуспешни. Но какъв е наистина мъжът зад публичния образ? Владимир Пищало разкрива вътрешния живот на един човек, преследван от загубата на по-големия си брат, човек, борещ се с проблясъци на безумие и гениалност, чието недоверие към институциите го довежда до финансов крах. „Тесла, портрет сред маски“ е пламенна творба за един мечтател, чието въздействие се усеща и днес.
„Романът на Владимир Пищало изобилства с енергия. Всяко изречение пращи с фантастични образи… Тесла е динамото на романа, а Пищало пише така, сякаш той самият е подхранван от електроцентрала по свое подобие.“
Star Tribune (Minneapolis)