След трилогията на писателя Ели Визел, включваща мемоарната книга „Нощта“ и романите „Зората“ и „Денят“, възприета като едно от класическите произведения на литературата за Холокоста, за пръв път на български език излиза нова негова книга.
„Просякът от Йерусалим“ е роман, донесъл му престижната френска литература награда „Медисис“ още в годината на неговото публикуване – 1968.
В него писателят помества героите си в настоящето – във времето на Арабско-израелската война през юни 1967 година. Разказ на един очевидец за превземането на Йерусалим, разкази за Холокста, за хасидичната традиция, истории и легенди, този роман е своеобразна сума, в която оживяват всички теми и персонажи, обитаващи света на Ели Визел. Несъмнено Йерусалим е центърът на този свят. Всеки идва в него като просяк. Всеки си тръгва от него обогатен с вяра и вечна история. Ели Визел сякаш се стреми всички негови герои – настоящи или сънувани – да го придружават в подножието на Стената на плача.
Когато започва Шестдневната война, Ели Визел се втурва към Израел. "Отидох в Йерусалим, защото трябваше да отида някъде, трябваше да напусна настоящето и да го върна в миналото. Разбирате ли, човекът, който тогава дойде в Йерусалим, дойде като просяк, като луд, невярващ на очите и ушите си и най-вече на паметта си."
Действието на този завладяващ роман се развива в дните след Шестдневната война. Един оцелял от Холокоста посещава току-що обединения град Йерусалим. При Стената на плача той се сблъсква с просяците и лудите, които се събират там всяка вечер и които го принуждават да се изправи срещу призраците на миналото и връзките си с настоящето. Като преплита мит и мистерия, притча и парадокс, Визел приканва читателя да се присъедини към него в едно духовно пътешествие напред и назад във времето, като винаги се връща в Йерусалим.